Abb Ms116-1.6 Motor Protection Circuit Breaker A001546 50/60Hz 1,6 Amps 600V Ac
| Product | Abb Ms116-1.6 Motor Protection Circuit Breaker A001546 50/60Hz 1,6 Amps 600V Ac |
| Brand | ABB |
| Reference | AM_CB |
| Product Type | Motor Circuit Breaker |
| Rated Current | 1,6 A |
| Rated Voltage | 600V |
| Function | Provides combined motor protection and switching; adjustable overload protection with short circuit protection for direct-on-line motor starting applications |
| Standards Compliance | IEC 60947-4-1, IEC 60947-2, CE Marked |
| Application | Motor Protection, DOL Starter Protection, Feeder Protection |
| Suitable For | Manufacturing Plants, Marine, Industrial Automation |
| Availability | In Stock |
Just drop us a message and we will get back to you as soon as possible.
Available for sale.
Ready Stock
Price: On Request
Worldwide Shipping
Testing video will be share before dispatch