IBUKI KOGYO A200 ESSH SHIP AIR HORN
| Product | Ibuki Kogyo A200 ESSH Ship Air Horn |
| Brand | Ibuki Kogyo Co., Ltd. |
| Model | A200 ESSH |
| Reference | TG_GB |
| Product Type | Marine Ship Air Horn / Nautical Whistle |
| Series | A200 Series |
| Function | Produces loud, far-reaching sound signals for fog warnings, collision avoidance, navigational communications and port entry/departure signalling as required by COLREGS; pneumatically operated by compressed air supply from vessel's air system |
| Drive Type | Pneumatic – compressed air operated |
| Sound Signal | High-intensity sound signal compliant with COLREGS sound signal requirements |
| Frequency | Low frequency tone (approx. 70–200 Hz as per vessel length requirement) |
| Sound Pressure Level | Greater than 143 dB at 1 metre (rated level) |
| Air Pressure | 4 – 9 bar compressed air supply |
| Air Consumption | As per A200 model specification |
| Horn Material | Marine-grade Aluminium / Chrome-plated brass |
| Diaphragm Material | Stainless steel / aluminium alloy |
| Horn Diameter | 200mm (A200 designation) |
| Mounting Type | Mast / deck mount – flanged base with bracket |
| Weatherproof | Yes – fully weatherproof for open deck installation |
| Connection | Air inlet pipe connection – NPT / BSP threaded |
| Operating Temperature | -30°C to +70°C |
| Certification | DNV GL, Bureau Veritas, Lloyd's Register, KR, NK – fully class approved |
| Standards Compliance | IMO COLREGS Annex III, ISO 8729, SOLAS Chapter V |
| Application | Fog Signals, Sound Signals, Collision Avoidance, Port Signals, Emergency Signals |
| Suitable For | All SOLAS-regulated vessels – Cargo Ships, Tankers, Passenger Ships, Ferries, Naval Vessels |
| Manufacturer | Ibuki Kogyo Co., Ltd., Japan |
| Country of Origin | Japan |
| Availability | In Stock |
Just drop us a message and we will get back to you as soon as possible.
Available for sale.
Ready Stock
Price: On Request
Worldwide Shipping
Testing video will be share before dispatch