KOCKUM SONICS TYFON MT 150 130 HORN
| Product | Kockum Sonics Tyfon MT 150/130 Pneumatic Ship Horn |
| Brand | Kockum Sonics AB |
| Model | Tyfon MT 150/130 |
| Reference | TG_GB |
| Product Type | Pneumatic Ship Horn / Air-Operated Tyfon |
| Series | MT Series – Tyfon Pneumatic Horn |
| Function | Produces COLREGS-compliant pneumatic sound signals for fog warnings, collision avoidance and navigation signalling; compressed air-operated Tyfon design delivers powerful, reliable sound output for long-range marine signalling in all weather conditions |
| Drive Type | Pneumatic – compressed air operated diaphragm |
| Bell / Horn Diameter | 150 mm (mouth diameter) |
| Model Rating | 130 designation – air flow / pressure rating |
| Sound Pressure Level | Greater than 134 dB at 1 metre (compliant for vessels 20–75m length) |
| Frequency | Approx. 250 – 700 Hz fundamental frequency – mid-frequency class |
| Air Pressure | 4 – 9 bar compressed air supply |
| Air Consumption | Approx. 5–10 litres per blast at rated pressure |
| Horn Material | UV-resistant ABS plastic / marine-grade polymer bell |
| Diaphragm Material | Aluminium alloy / stainless steel |
| Mounting Type | Mast / bridge wing mount – universal bracket |
| Weatherproof | IP56 – dust tight and powerful water jet resistant |
| Air Connection | G 1/2" or NPT 1/2" threaded air inlet |
| Operating Temperature | -40°C to +70°C |
| Certification | DNV GL, Bureau Veritas, Lloyd's Register, NK, KR, RMRS – all major class societies |
| Standards Compliance | IMO COLREGS Annex III, ISO 8729, SOLAS Chapter V, CE Marked |
| Application | Fog Signals, Manoeuvring Signals, Emergency Signals, Port Approach and Departure Signals |
| Suitable For | All SOLAS vessels – Cargo Ships, Tankers, Bulk Carriers, Ferries, Passenger Ships, Offshore Platforms |
| Manufacturer | Kockum Sonics AB, Malmö, Sweden |
| Country of Origin | Sweden |
| Availability | In Stock |
Just drop us a message and we will get back to you as soon as possible.
Available for sale.
Ready Stock
Price: On Request
Worldwide Shipping
Testing video will be share before dispatch